Äripäev - September 2021

 
 

LIHTNE ELU VÄIKELINNAS

Prantslasest sisekujundaja Aurélie Desmas on sündinud Prantsusmaal, elanud aastaid Londonis ja New Yorgis. Kodu, kus kasvatab poega ja end mõnusalt tunneb, lõi ta aga hoopis Eesti suvepealinna Pärnusse.

Tekst: Riina Jussila - Fotod: erakogu

Erinevates suurlinnades elanud sisekujundaja on kodu loonud Pärnusse. Sealne olustiks obib talle ja tema perele suurepäraselt. Lisaks sisekujunduse tööle õpetab Desmas ülikoolis, kuidas disaini laiemalt kasutada ning rakendada. Mõlemad tegemised täiendavad teineteist igati.

Siinseteks suurimateks plussideks peab aastaid suurlinnade elu ja melu nautinud naine kõrget elukvaliteeti – puhast õhku, ilusat loodust ning lühikesi vahemaid erinevatesse paikadesse.

Palun räägi endast ning tutvusta oma tegemisi.

Ma olen pärit Prantsusmaalt Bretagne'ist, kohast,mis on ookeani lähedal ja mõnevõrra sarnane Pärnuga, kus ma praegu elan, kuid mis on palju tihedamalt asustatud. Lahkusin kodukandist Pariisi, et saada digifotograafia magistrikraad ja kolisin seejärel 23-aastasena Londonisse, kus elasin ja töötasin 4,5 aastat.

Reklaamide tõlkimine viis mind 2009. aastal New Yorki, kuid kuus aastat hiljem hakkasin kaaluma karjäärivahetust. Just sel hetkel kohtusin ma inimesega, kes ütles, et sisekujundus on põnev valdkond ja ma hakkasin mõtlema, et reklaam pole tõesti see, mille külge end pikkadeks aastateks naelutada sooviksin. Nii tegingi hüppe ja koolitasin end Feng Shui spetsialistiks. Aasta hiljem panin enda senisele tööle punkti.

Vahepeal jõudsin ma aga ka abielluda Pärnus sündinud, kuid üheksa-aastaselt Saksamaale kolinud mehega. 2015. aastal tulime koos esimest korda Eestisse ja mulle meeldis siin kohe. Mõned aastad hiljem otsustasime, et on aeg New Yorgist ära kolida ja valisime elupaigaks Eesti, kus olemegi olnud 2019. aasta novembrist alates.


Sellise magamistoa kujundas Aurélie ühte Brooklynis, New Yorgis asuvasse korterisse. Toonid ja esemed, mida kasutati, on ajatud.

Retrohõnguline kabinet passib ideaalselt tänapäevasesse modernsesse elamisse.

Miks just Eesti? Oled elanud suurtes linnades, kas see siin pole sinu jaoks liiga väike ja lihtne?

Elukohta valides kaalusime nii Prantsusmaad kui ka Saksamaad, kuid ei mina ega mu abikaasa tundnud, et pärast pikka välismaal viibimist võiksid need paigad meile endistviisi sobida ja õiged tunduda. Valisime Eesti, sest mu mees juba oskab seda keelt ning siin on tal ka pere. Teine suur pluss on siinne kõrge elukvaliteet – puhas õhk, loodus ja lühikesed vahemaad. Mulle meeldib ka asjaajamise lihtsus äriajamisel ja taskukohased elamiskulud. Suuruse osas oleks iga linn Euroopas pärast New Yorgis elamist niikuinii väike tundunud.

Mulle näiteks meeldib ka Tallinn väga, kuid kuna meil on nüüd ka poeg, siis soovime vaiksemat elu ning Pärnu seda ka pakub. Saime osta maja mere lähedale ja ma kahtlen, kas oleksime seda pealinnas teha saanud. Pärnus on elu üsna huvitav ja uskuge, isegi ka talvel,kui teada kohti, mida külastada ja kus midagi toimub.


Tudori stiilis maja New Yorgi lähedal. Põneva kujuga aknad, mis kardinatega kaetud pole, lasevad tuppa sooja looduslikku valgust.

Tudor stiilis maja köök ja elutuba, kus märksõnadeks selged jooned ja värvid.

Sa oled dekoreerinud kodusid Pariisis, New Yorgis, Londonis ja Eestis. Millised on suurimad erinevused? Mida armastab ameeriklane, kuid eestlane mitte?

Mulle endale on kõige põnevam jälgida erinevusi näiteks vannitubade vahel. Prantsusmaal on igal võimalusel eraldi tualetid, ameeriklased ja britid aga ei mõista seda kontseptsiooni. Ameeriklased soovivad üldiselt väga suuri vannitubasid, kui nad muidugi saavad seda endale lubada, ja isegi New Yorgis, kus ruutmeetri hind on tõesti kõrge, on kahe magamistoaga korteris kaks vannituba, mida Eestis minu meelest üleliigseks peetakse.

Ameeriklastel ei ole midagi selle vastu, et renoveerima asudes kõik vana ära visata, kuid eurooplased kipuvad iga hinna eest säilitama vana, et autentsus säiliks. Nii on Euroopa stiil Ameerika omast sageli eklektilisem, sest siin tuleb moodsama interjööriga kokku sobitada näiteks vana kamin, puuküttega pliit või päranduseks saadud mööbliese.

Eestis meeldib mulle sirgjooneline otsekohesus ja minimalism, mis valitseb pea kõikides interjöörides. Kui Prantsusmaal pannakse mõni mööbliese paika selleks, et see lihtsalt hea välja näeb, kuid mitte kunagi ei kasutada, siis Eestis sellist asja kuigi sageli ei kohta. Kui ese kasutusse ei lähe, siis eestlane sellist asja üldjuhul ka ei hangi.

Eestlased ei karda ruumi tühjaks jätta ja disainerina hindan seda väga, sest tühjad ruumid pole vähemolulised kui möbleeritud. Sellega, et eestlane sisekujunduses eriti värve ei kasuta, ma päris nõus pole. Siin kasutatakse detaile ja huvitavat keraamikat, et toone sisse tuua. See, et seintel eriti maale ei kohta, võib olla tingitud sellest, et eestlane viibib suhteliselt palju kodus – koroona ajal oleme me seda muidugi kõik, ja liiga värviline asi seinal võib lihtsalt väsitama hakata.


Kadriorus asuva kodu sisekujundus sai algus ekliendi soovist saada elamisse ilmtingimata roosat värvi köök.

Kuidas sa tajud, kas interjöör on hea?

See on väga isiklik ja subjektiivne asi, mida määratleda, kuid minu arvates on hea disain see, kus praktilisus ja disain omavahel koostööd teevad. Visuaalselt on see mööbliesemete ja dekoratsioonide kvaliteet, mida saab nautida kas vaadates või puudutades ning tunda, et kõigel on eesmärk ning kõik on valitud kindlal põhjusel, mitte lihtsalt sellepärast, et asi on ilus.

Kas sul on Eestis oma lemmikkoht, mille disaini armastad?

Mulle väga meeldivad Supelsaksad, kus tunneksid end nagu kellegi hubases kodus olles. Minu enda kodu on väga modernne, mistõttu armastan ma paiku, mis on täpselt selle vastandid.

Kui hästi sa juba Eesti disaini tunned?

Eesti disainimaastiku osas õpin ja avastan endiselt iga päev uusi asju, kuid olen aru saanud, et siinne mööbel on väga hea kvaliteedi ja mõistliku hinnaga. Võrreldes Ameerikas elatud ajaga on mõned mulle meeldivad Euroopa brändid siin saadaval või on neid lihtsam hankida.

Kui keeruline on kombineerida ilu ja funktsionaalsust?

Nagu ma eespool ütlesin, siis visuaali ja funktsiooni ühendamine on hea disaini ja ühtlasi ka minu töö olemus. Öelda, et see on keeruline, oleks liialdus, kuid alati pole see ka kõige lihtsam. Ruumi sobivate esemete leidmine peab olema kirg. Kui kõik selle ülesandega hakkama saaksid, poleks disainereid vaja.

Kliendile juba varasemalt kuulunud maakaardid on leiud vanakraamiturult.

Mis sind inspireerib?

Paljud asjad ja midagi konkreetset välja tuua oleks keeruline. Mind köidab loodus ja arhitektuur. Proovin siseinterjööri luues näha suuremat pilti, arvestada hoone endaga. Mulle meeldib kunstiajalugu, millest saan inspiratsiooni värvide kasutamise osas.

Mis projekt sul hetkel käsil on?

Kõige põnevam projekt on juuli lõpus sündinud pojake. Töölainel olen ma tagasi novembrikuus. Töises vallas on värskeim projekt mu enda kodu, mille proovin varsti ka piltidele püüda.

Mis on kõige kummalisem palve, mis sulle su töös esitatud on?

Ausalt öeldes ei meenugi midagi väga ekstreemset. Kadriorus asuvasse korterisse soovis selle omanik kindlasti roosat värvi kööki, mis pole väga tavaline, kuid mis pakkus mulle suurt rõõmu.