Disain - Sügis 2021
Karakteriga kodu suvepealinnas
Pärnu ühte neofunktsionalistliku joonega eramusse on rajanud kodu prantslannast sisekujundaja Aurélie Desmas. Algselt üpriski külmavõitu ja põhjamaiselt tagasihoidlikule elamisele on ta paari aastaga jõudnud oma näo anda. Tema kodust õhkub veidi suurlinlikku tunnetust, samal ajal aga ka mõnusalt hubast looduslähedust ja veidi feng shui’le omast mõtteviisi.
Kui paljud väikelinna inimesed unistavad elust Pariisis, Londonis või New Yorgis, siis Aurélie jaoks on töötamine nendes suurlinnades juba läbitud etapp ning ta on jäänud pidama väikesesse ja armsasse Pärnusse. Kuurortlinna mitmekülgne pale rahuliku ja vaikse talve ning elust pulbitseva suvehooajaga tundus täpselt sobiv ja isegi omamoodi tagasi pöördumine lapsepõlve. Prantsuse põhjarannikul üles kasvanud Aurélie leiab Pärnu ja Bretagne’i väikelinnade vahel üsna palju sarnasusi – turism, hooajalisus ja merelähedus. Suvepealinna sattus ta elama tänu Eesti juurtega abikaasale, kellega elati eelnevalt koos New Yorgis. Ühel hetkel tundus, et tahaks oma maja, aeda ja värsket mereõhku ning Pärnu tundus selleks igati sobiv ja ka kinnisvara mõttes taskukohane paik.
Pere näoga kodu
Paar aastat tagasi hakatigi New Yorgis elades Pärnusse elamist otsima. Kui alguses oli kaalul ka krundi ostmine, siis üsna pea sai selgeks, et mõistlikum oleks leida maja, kuhu saaks kiirelt sisse kolida ja kus pääseks ajakulukatest renoveerimistöödest. Neofunktsionalismi esindav paar aastat vana eramu tundus kohe sissekolimiseks igati sobiv. Vaid interjöörile oli vaja anda pisut personaalsust ja isikupära,et kodu oleks pere nägu.
Maja puhul võlus Aurélied Bauhausi koolkonnale omane esteetika ja arhitektuur, samuti tohutu avarus ja valgusküllasus. Eelmiste omanike loodud sisekujundus ei olnud aga päris Aurélie maitse ja suures osas sai sisustus välja vahetatud või pisut isikupärasemaks tuunitud. Esimese asjana vahetati välja tapeedid ning tumedad toonid asendati heledate ja õhulistega. Vaid lastetoa tapeet jäi maha võtmata, kuid see kaeti beebitoale sobivate kleebistega. Endiste elanike köögilaud värviti säravkollaseks ja paigutati ümber kontoriruumi. Möödunud elanike valikuid on jäänud meenutama neutraalsemates toonides värvitud seinad, köögimööbel, vannitoad ja põrandad ehk teisisõnu suuremad ning kulukamad elemendid, mille väljavahetamist ei olnud lihtsalt mõistlik ette võtta.
Ajatud väärtused
Eesmärgiks sai luua sisekujundus, mis oleks omal moel ajatu ning mõjuks värske ja kaasaegsena rohkem kui vaid paar hooaega. Ajatu ilme loomist peab Aurélie ka oma klientidele tehtud sisekujundustes üheks võtmesõnaks. „Esiteks on selline lähenemine keskkonnasõbralikum ja teiseks ei taha ju keegi viibida elukestva remondi keskel,“ lisab ta. Aurélie meenutab oma lapsepõlve, mis möödus justkui ehitusobjektil elades, sest tema vanemad armastasid interjööri pidevalt ümber disainida. Iga natukese aja tagant vahetati küll tapeeti, küll värviti seinu ja igal aastal läbis vähemalt üks tuba majas totaalse muutumise. Tõenäoliselt nakatas vanemate suur loomingulisus ka Aurélie’d ja sellepärast temast sisekujundaja saigi. Oma loodud interjöörides hindab ta aga eelkõige kestvust ja püsivaid väärtuseid.
Tähelepanu väikestel detailidel
Olles ise sisekujundaja, on muidugi lihtne varrukast kõikvõimalikke nippe ja trikke võtta, kuidas võõras interjöör hubasemaks muuta ning leppida näiteks mitte just kõige meelepärasema köögimööbliga. Aurélie ütleb, et köögi ilmet oli väga lihtne personaalsemaks muuta mitmesuguste sisustuselementidega – olgu selleks siis endale meelepärane veekeetja, toataimed või köögitekstiilid. Välja vahetati ka kardinad ja pandi need ülejäänud interjööriga kõlama.
Kõige suuremaks ja kõnekamaks detailiks sai köögis hiigelsuur Pärnus toodetud söögilaud. Eelmine söögilaud, mis kontoriruumi koliti, oli niivõrd suure ruumi jaoks liialt väike ja mõjus ebaproportsionaalselt. Külmiku ja sügavkülma vahel oleva veidra tühimiku täitmiseks telliti metallist riiulid,kus on hea veinipudeleid hoiustada. Seintele lisati oma looga tähenduslikud kunstiteosed ning juba oligi köögil täiesti uus ja värske ilme. Teistel, kellel sama mure, soovitab Aurélie pöörata tähelepanu just väikestele detailidele. „Samas ei tasu teha viga ja üritada näiteks enda jaoks võõrast köögimööblit suure koguse köögitarvikute alla peita. Segadus ei peida kunagi midagi, vaid toob hoopis selle, mida peita üritad, esile,“ annab Aurélie professionaalset nõu.
Avara ruumi väljakutsed
Arhitekt Rein Metsheina projekteeritud eramu on avar ja valgusküllane ning lähtub voolava ruumi printsiibist. Igal sammul piilub kuskilt aknast sügispäike ja pimedaid nurgataguseid majas ei kohta. Trepihallist paremale jääb kööginurka avanev elutuba, mis kõrgub üle kahe korruse katuseni välja. Elutoast võib pilgu heita ka teise korruse kaarjale rõdule, mis jäljendab pisut Pärnule omast funki ja 1930ndate elegantset kuurordiarhitektuuri.
Samas ei ole suurte ruumide kujundamine alati kõige kergem ülesanne ja Aurélie sõnul oli elutoa sisustamine üks suurimaid väljakutseid. Raskeks tegi selle just õigete proportsoonide jälgimine ja suurte mahtude täitmine. Näiteks elutoa nelja meetri laiuses seinas sooviti näha raamaturiiulit, mis kataks kogu pinna ja pärast pikki otsinguid kohandati sobivaks Novamobili praktiline, kuid samal ajal õhuline sektsioon.
Samuti tuli end kurssi viia Euroopa mööblitootjatega ja leida siit oma lemmikud. Disainerikarjääri alustas Aurélie New Yorgis ning suurem osa kontaktidest ja brändidest oli seetõttu seotud Ameerika turuga. Et aga vältida hiiglaslikke tollimakse ja pikki tarneaegu, siis tehti tutvust kohaliku valikuga. Eestis töötades tuli kõva eeltöö Euroopa tootjate osas muidugi ainult kasuks, sest ka klientidele sisustust valides peab Aurélie oluliseks (ja keskkonda säästvamaks) eelistada kohalikku toodangut.
Pärnu koduski on mitmed sisustusesemed Pärnumaa päritolu. Suuri vaipu oli sisustuspoodidest peaaegu võimatu leida ja Vändra vaibatehases õnnestus tal luua enda disainiga ning äärmiselt poeetilise sõnumiga vaibad. Kodukontorisse kujundati lootose lehtedest inspireeritud pehme põrandakate, magamistoa vaip aga ammutab inspiratsiooni sillerdavast veepinnast. Elutoa vaip kujutab suurt puud, mis peegeldab akna taga kasvavat õunapuud.
Keerukaks ülesandeks oli ka pimeda Eesti talvega arvestava valgustuse loomine. Siinkohal on maitsekalt kombineeritud üldvalgust ja pehmemaid aktsentvalgusteid. Ka raamaturiiulisse on kohandatud LED-valgustitest koosnev lisavalgus ja pimedamal ajal on võimalik valida, milliseid ruumi osasid on soov parasjagu esile tõsta. Veidi lihtsamalt kulges elutoa puhkeala planeerimine. Eelmiste omanike valitud diivan sobitus oma proportsioonidelt kenasti ruumi ja sellel sai vahetatud vaid kangas.
Võluv looduslähedus
Kaasaegsesse betoonmajja kodu loomine ei pea ilmtingimata tähendama külma ja karge interjööriga kohanemist. Kuigi hea sisekujundus peegeldab hoone arhitektuuri, siis pehmendati suuri mahte ja valgeid seinu soojemate ning hubasust loovamate aktsentidega. Eriti oluliseks sai õdusa meeleolu loomine põhjapoolsemates tubades – loodust kummardavas rohelises magamistoas ja säravkollase lauaga kodukontoris.
Magamistoa loomisel ammutas Aurélie inspiratsiooni metsatemaatikast, mis kõnetab rohkete varjundite ja rikkalike tonaalsustega ning toob interjööri võluvat looduslähedust. Roheline värviskeem oli ilmne valik, seda enam, et see võib olla nii soe kui ka külm korraga.
Toa kujundamine sai kõik alguse Rebel Wallsi tapeedist. Garderoobi seinad värviti Aurélie lemmiku värvitootja Farrow & Balli värviga roheliseks. Vooditootja leiti Soomest Peltolast ning peatsi taha on installeeritud LED-riba, mis annab öösel õrna ja mahedat valgust.
Magamistuba on jagatud mõtteliselt kaheks. Teisel pool voodipeatsi taha jäävat seina asub nutikas walk-in-garderoob, kuhu telliti garderoobisüsteem Eesti toojalt L-Uks. Tulemus sai üle ootuste hea – mõeldud on nii ehtesahtlitele, nutikatele valguslahendustele, stiilsetele riputusvõimalustele kui ka peidetud panipaikadele.
Eksperimendid õueruumiga
Elutoast avaneb pääs lõunapoolsele terrassile ja seda ümbitsevale pisikesele aialapile, kus torkab esmalt silma laitmatult hooldatud muru ning alles seejärel terrassi ümbritsevad taimed – astilbed ja kuldkollased enelad, mis rõõmustavad oma õiteiluga veel sügiselgi.
Perfektse muru eest vastutab abikaasa, Aurélie ise hoolitseb lillepeenarde ja pisikese köögiviljaaia eest. Aias toimetamine on Aurélie üks lemmiktegevusi ning jõukohast ja mitte just eriti ajanõudlikku nokitsemist jagub pea igasse päeva. Teadlikult valiti aeda mitmeaastased taimed, et hoida aia hooldusvajadus minimaalsena.
Kuna Aurélie alles harjub põhjapoolse eluga, siis toimib hobiaiandus hetkel veel katse ja eksituse meetodil. Õnneks elasid kõik taimed eelmised talvekülmad kenasti üle. Samuti tuleb kogu aeg meeles pidada, et Eesti taimekasvatuskalender on Prantsuse omaga umbes kuu aega nihkes ning väga mugav on küsida aiandusalast nõu Prantsusmaal elavalt emalt ja isalt, kes on usinad aednikud. Kõik, mis neil tehtud, saab Pärnus kuu aega hiljem ellu viidud.
Aiakujundus ei ole veel kaugeltki valmis ja Aurélie märgib, et aiadisainerite jaoks on maastikukujundus tavaliselt mitmeaastane projekt. Nii on ka Pärnu aias veel ees palju ümberistutamist, kohandmist, kliimaga harjumist ja huvitavat eksperimenteerimist.