Disain - Sügis 2023

 
 

Vintage-pärlitega täidetud uhiuus elamine

Kalamaja servale kerkinud Volta kvartal on uusarendustest üks põnevamaid, põimides osavalt ajaloolist industriaalpärandit kaasaegsesse ehituskunsti. Sisekujundaja Aurélie Desmas aitas sisedisaini luua ühe äsja valminud elamu esimese korruse korterisse, et kohandada ruum uue omaniku vajaduste järgi ning anda interjöörile veidi isikupära.

Tekst: Marian Grau Fotod: Tõnu Tunnel


Uusarendustes on korterid enamjaolt viimistletud standardpakettide järgi ja kodule oma näo loomine jääb kas selle elaniku või sisekujundaja ülesandeks. Aurélie püüdis korteri lahendada võimalikult omaniku sarnaseks, aga seejuures juba tuttavaks ja koduseks. Inspiratsiooni ammutati kliendi varasemast kõrgete lagedega elamisest, kus oli palju puitu, põnevaid laetalasid ja kuhjaga karakterit. Osa sisustusest on pärit eelmisest elamisest – enamasti oksjonitelt soetatud vintage-pärlid, mis tuli Aurélie käe all nii olemasoleva ruumi kui ka uue sisustusega ühe toimiva tervikuna tööle panna.

Kui tihti ei tea kliendid isegi, mida nad tahavad, ja sisekujundajalt oodatakse säravate ideede genereerimist, siis selle projektiga oli vastupidi – kliendil oli endal palju häid ideid ja inspiratsioonipilte. Aurélie ülesandeks jäi vaid õiget suunda näidata ja ideed ellu viia. Sisedisain valmis seega viljakas koostöös ja teineteise maitset lõpuni usaldades. Lõplik ilme peegeldab sisekujundaja sõnul hästi korteri omaniku olemust, tema perekonda ja huvisid. Just nii, nagu üks õige kodu peakski olema.

Aurélie usub, et kokkuvõttes pole asi niivõrd sisekujundaja stiilis või maitses, vaid inimestes, kes hakkavad loodud disaini keskel iga päev elama, seda nägema ja kasutama. Sisekujundaja ja disaineri töö on tema sõnul pigem kliendi loo ning isiksuse tõlgendus – seega on projekteerimisel kõige olulisemaks märksõnaks kliendi piisav tundmine.

Värvi, mustrit ja tekstuuri

Päris alguses nägi korter välja nagu valge lõuend, mille pinnalt sai loomeprotsess täie hooga pihta alata. Klient oli viimistluspakettidest valinud võimalikult lihtsa ja rahuliku variandi: valged seinad, hele parkett, suured tumedad kahhelplaadid ja messingust santehnika vannitoas. Loetletule pakuvad kena kontrasti tööstusliku puudutusega tumedad aknaraamid.



Lähtepunktiks said juba mainitud vintage-esemed, mida klient soovis uude elamisse kaasa võtta. Et erineva vormiga ja erinevaid kümnendeid tähistavaid esemeid osavalt interjööri integreerida, otsustati veidi eklektilisema lähenemise kasuks. Nii sai eesmärgiks mõelda läbi, milliste värvide, mustrite ja materjalidega harmooniline, ent mänguline tervik saavutada.

Aurélie, kelle varasemaidki sisekujundusi iseloomustavad julged ja läbimõeldud värvivalikud, mõtles pikalt, milliseid toone siinsesse elamisse tuua. Kunagi töötas ta Ameerika disaineri Billy Cottoniga, kelle signatuuriks olid kodukontorites kollakad sinepitoonid. Selle väeka tooni võimuses on tuua ruumi soojust ja valgust, ilma et tulemus saaks liiga raske ning pealetükkiv. Samas tuli Auréliel tõdeda, et suures elutoas pole see seintel just kõige lihtsam värv, mida kasutada, ning magamistoas mõjuks toon liiga stimuleerivalt. Nii ongi sinepitooni kasutatud kliendi kodukontoris, mida täiendab kena pähklipuust riiulisüsteem.

Korteri värvikaardilt leiab veel heleda salveirohelise, mis leidis kasutust köögikappidel. Kuna kogu sisekujunduslik kontseptsioon lähtus vintage-mööbliesemetest, oli ideeks ka kööki pisut retrolikku hõngu tuua – see selgitab, miks ülemine kapirida erineb alumisest. Tervikliku mulje loovad musta värvi käepidemed ja kapinupud, segisti ning köögitehnika. Viimistletud lõpptulemust aitavad saavutada ka valge tööpind ja matt tagasein, mis mõjuvad värviliste aktsentide suurepärase tasakaalustajana. Huvitavaks meeleolu lisajaks on valgustatud klaaskapid, mis õhtupimeduses ruumi hoopis teise ja õdusamasse valgusesse seavad.


Kööki ja elutuba eraldab ning vajadusel just liidab Skandinaavia disaini esindav suur söögilaud, mille taga võib võõrustada suuremat seltskonda. Laua kohal rippuvad tööstusliku ilmega valgustid pärinevad nõukogude ajast ja on paljude teiste vintage-esemete kõrval soetatud oksjonilt.

Kui minna tagasi korteri värvipaleti juurde, siis magamistoas lisavad klassikalisele valgele dramaatilist nüanssi tumedad sinised. Seevastu tütre magamistuba valmis õhulistes ja heledates toonides.

Proovikiviks sai ka heledate ja tumedate puidutoonide kombineerimine. Maitsekalt eklektilisele kooslusele panevad väärika punkti värvilised vaibad.

Kõnekad elemendid

Kolme magamistoaga korteri keskpunktiks on ruumikas kööginurgaga elutuba, mis paistab tänu korteri nurgapealsele asendile silma erakordse valgusküllasusega. Kolmandast magamistoast oli soov kujundada hoopis kodune kontoriruum, mis funktsioneeriks vajadusel ka külalistetoana. Korterile kujundust luues oli ehitus veel käimas ja osa siseseinu rajamata. Sisekujundaja tegi ettepaneku jätta sein kontoriruumi ja elutoa vahele ehitamata ning kinnise kipsseina asemele paigaldada hoopis piirkonna industriaalset karakterit rõhutav mustas metallraamis lükandustega klaassein, mis sobis kui valatult hoone akendega. Boonuseks muidugi veelgi rohkem valgust ja avarust!


Juba esimesel kohtumisel rõhutas klient, et tal on väga palju raamatuid, millele tuleks loogiline koht leida. Kuna elutoa kolmes seinas kuulub suur osa pindalast akendele ja magamistuppa oli juba plaanitud suur garderoob, jäi ainsaks variandiks integreerida raamaturiiul kontorituppa. Terve seina ulatuses laiuv raamaturiiul sinepikollases ruumis muutus hoobilt ruumi fookuspunktiks ja kogu elamise üheks efektsemaks elemendiks.

Riiuli disainis Aurélie ise. Samasuguse riiuli disainis ta paar aastat tagasi endagi koju, kuid see jäi toona abikaasa vastuseisu tõttu teostamata. Nüüd siis avanes võimalus see idee lõpuks ellu äratada.

Riiuli konstruktsioon on metallist, millele toetuvad pähklipuust puitelemendid. Metallkonstruktsioonil on praktilisuse kõrval ka dekoratiivne funktsioon ja vertikaalsete iluvõrede taha on võimalik peita esemeid, mida ei soovita esile tõsta. Aurélie peab hea disaini aluseks horisontaalsete ja vertikaalsete joonte harmoonilist kooskõla ning mööblidisain peab tema arvates lähtuma samuti arhitektuurist.


Iseloomulikuks detailiks selles kodus on ka omanäolised maalingud – omaniku soov oli saavutada veidi kunstipärast keskkonda ja näha enda ümber autentseid ning põnevaid lahendusi. Aurélie kutsus ehitusplatsile Pärnus elavad Ukraina kunstnikud Edvard ja Yuliya Kvarta, et mõelda midagi põnevat välja esikuseinale ning magamistuppa. Esikuseinast sai kunstnike käe all midagi abstraktse maali laadset ja magamistoa seina ilmestab veidi retroliku hõnguga geomeetriline maaling.

Aurélie üheks lemmikelemendiks on esikus koha leidnud klapptoolid. Lisaks ägedale disainile on nad kitsas esikus igati praktilised, võttes enda alla väga vähe ruumi. Toolid on pärit ühest Itaalia teatrist ja soetatud oksjonilt. Uhkust tunneb ta ka enda disainitud musta värvi garderoobikapi üle, millele lisab põnevust hägustatud klaas ja mis läheb ruumis sujuvalt üle raamaturiiuliks.


Suurimad väljakutsed

Kogu kujundusprotsessi üheks keerukamaks ja ajamahukamaks osaks oli magamistoa loomine. Kliendi varasemas kodus oli magamistuba olnud dramaatilistes tumedates toonides, mõjudes pigem maskuliinsena. Selles elamises oli soov katsetada midagi teistsugust – mängulisemat ja kergemat. Kujundus hakkas ladusalt hargnema, kui ruumi keskpunktiks sai valitud pehme peatsiga Oot-Ooti voodi.

Sinna juurde sobitati tumesinised sametkardinad, mis mõjuvad ka suurepärase hubasust loova elemendina. Ruumi üheks domineerivamaks ja pilkupüüdvamaks detailiks sai eritellimusena valminud mahukas riidekapp, mis katab kogu seina. Vertikaalsed jooned rõhutavad kaunist puidusüüd, mis lisavad industriaalse hõnguga elamisse soojust ja kodust tunnet.

Kõrvalseina katab Yuliya ja Evard Kvarta geomeetriline ust raamistav maaling, mille alt võib astuda vannituppa. Aurélie selgitab, et ringikujulisel maalingul on oma sümbolistlik tähendus – kera kujutab ühtaegu nii päikest kui ka kuud, olenevalt sellest, mis ajahetkel sellele pilk heita.

Interjööridisainis armastabki Aurélie rääkida sümbolite keeles.

Tema loodud elamistes ei ole ükski värv ega ese juhuslik – igal pisemalgi detailil on rääkida oma lugu.